Belalı sularda: Ship to Gaza, sizi gözüm gibi sakınırım.

İsveç Ship to Gaza’nın gemisi Sofia, Yunanistan’dan yola çıkacak.Bir gemi İrlanda’dan geçen hafta yola çıktı. Bu hafta sonunda diğerleri de Yunanistan ve Türkiye’den yola çıkacak. İkisi büyük kuru yük gemisi, biri feribot, diğerleri küçük gemiler… Adları artık Freedom Flotilla (Özgürlük Filosu). Bağışlarla bu gemileri satın alan, içlerini çimento başta olmak üzere çeşitli inşaat malzemeleri, gıda, ilaç, okul ve sağlık malzemeleriyle dolduran İsveç’te ve Yunanistan’daki örgütlenmelerin adı aynı: Ship to Gaza. Türkiye’dekinin adı İHH İnsani Yardım Vakfı, İrlanda’daki ise Free Gaza Movement.

Ben iki yıldır ilmek ilmek örülen bu yolculuğun en erken, öncü örgütü olan Ship to Gaza’nın sürecini çok yakından izleyenlerdenim. Bugün geldiği yerde Ship to Gaza’ya destek veren örgütlenmelerin, kurumların çeşitliliğine baktığımızda Türkiye’deki her siyasal çizgide ve örgütlenmede yeralan milyonlarca Filistin ve Gazze dostunun ve onları bu sürece katabilecekken katmayanların üzülmesi ve bolca düşünmesi için çok fazla neden var: Hemen tüm insani yardım ve kültür, tiyatro kuruluşları, İsveç Barış ve Adalet için Müslümanlar Derneği, İsveç’in Genç Müslümanları Derneği, İsrail -Filistin Barışı için Yahudiler Derneği, Komünist Parti, Sol Parti, Yeşil Parti, Hıristiyan dostluk dernekleri, Olof Palme Uluslararası Merkezi, tüm Filistin örgütleri, sendikalar ve öğrenci örgütlenmeleri.

Gazze’ye insani yardım malzemeleri ile dolu gemilerle yola çıkmanın ve insanlık dışı, acımasız İsrail ambargosunu delmenin bir düş olduğu günlerden bugüne onlarca tanıtım toplantısı ve kampanya yapıldı. Bağışın daha yaygın ve çok toplanması için yöntemler geliştirildi. Uluslarararası ilişkiler kuruldu. Ortak çabalar birleştirildi. Bugüne gelindi. 5000 ton yükle yola çıktılar, çıkıyorlar.

İsrail, gemiler Gazze kıyılarına 40 mil yaklaştığında ateş açacağını açıkladı geçen hafta. Birkaç gündür, gemilerin yola çıkacağı ülkelerin büyükelçilerini çağırarak onları bu yolculuğu engellemeleri gerektiği konusunda uyarıyor. Ama Freedom Flotilla’nın kararlı yolcuları bu tehdit ve gözdağını umursayacak türden insanlar değil.

Dror Feiler, “Sazak’ın Dikenleri”ne müziğiyle katılan dostum, Ship to Gaza İsveç örgütlenmesinin başında ve sözcüsü. Aynı zamanda vrupa ve İsveç İsrail -Filistin Barışı için Yahudiler Dernekleri’nin Başkanı da olan Feiler, geçen gün Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte süreci, durduğu noktayı, duygularını çok yalın ve net aktarıyordu:

“Tek korkum annemi bir daha görememek”

“Gazze’ye Özgürlük Filosu” için İsveç’te yardım kampanyası düzenleyen İsrail doğumlu Yahudi sanatçı Dror Feiler, “Gazze’de yaşanan dramı bildiğimiz halde tepki vermeyerek insanlık onurumuzu kaybediyoruz. Gazze’deki insanlara yardım ederken kendi insanlık onurumuzu da kurtaracağız” dedi. Feiler, İsrail yönetiminin Gazze halkını “yaşa dışı ve toplu cezalandırma” yönteminin ve buna destek olan ya da ses çıkarmayan ülkelerin uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi.
Dror Feiler, “İş konuşmaya gelince AB çok başarılı. Bazı Avrupalı bakanlar Gazze’deki dramı yerinde görüyor ve insanlığa karşı işlediği suçlar nedeniyle İsrail’i kınıyorlar. Döndüklerinde hiçbir şey yapmıyorlar. Doğruyu konuşuyorlar, ama icraatları sorunlu. İnsanlığa karşı suç işleyen İsrail’i Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi yaparak ödüllendiriyorlar. Hükümetler bir şey yapmıyorsa bizim elimizden geleni yapmamız lazım” diye konuştu. Yaşadığı ülke İsveç’te halkın çoğunluğunun İsrail’in saldırgan politikalarına karşı olduğunu, fakat hükümetin buna uygun politikalar izlemediğini kaydeden Feiler, yeni kampanyalarla İsveç hükümeti üzerindeki baskıyı artıracaklarını ifade etti.

Avrupa’daki Yahudilerin büyük çoğunluğunu “İsrail’in apartheid (ayrımcı) politikalarını gözü kapalı desteklemek” ile suçlayan Feiler, “Bence bu büyük bir hata. Avrupa’daki Yahudiler kendilerini ırkçı ve zalim bir rejimle aynı safta görünmemeli. Böyle bir rejimin uzun vadeli olması mümkün değil” şeklinde konuştu.Feiler, “Yahudiler geçmişte ayrımcılığa uğradı, yalnız kaldılar, terk edildiler. Şimdi bizim çıkıp ‘İsrail Yahudileri temsil etmiyor’ diyebilmemiz çok önemli. İsrail maalesef orada yaşayanları temsil ediyor. Avrupalı Yahudiler İsrail’i desteklemek zorunda değil. Biz İsrail hükümeti için oy kullanmadık. İsrail bizim adımıza konuşmasın” dedi.

Gazze’ye insani yardım götürecek filoda kendisinin de olacağını belirten Feiler, “Bence İsrail bizim gemilere saldıracak, bizi durdurmaya çalışacak. Korkum benim İsrail’e girişimi yasaklamaları. Çünkü annem İsrail’de yaşıyor. Eğer gemilerimize baskın düzenleyip beni yakalarlarsa pasaportuma ‘İsrail’e giremez’ mührü vuracaklardır. Annemi bir daha görememe ihtimali beni korkutsa da bu yolculuktan vazgeçemem. İnsan hakları için mücadeleden vazgeçersek bazılarının diğerlerinden üstün olduğunu kabul etmiş oluruz ve kaybederiz” diye konuştu. Feiler, annesinin de bu mücadelede kendisine destek verdiğini belirterek, “bazı fanatiklerin çılgınlıklar yaparak” İsrail’de yaşayan yakınlarına zarar vermesinden endişe duyduğunu ifade etti.

Sofia’nın eski bir fotografı, aynı zamanda serginin de görseli

“Belalı Sularda…”

Dror Feiler, karısı sanatçı Gunilla Sköld-Feiler’le birlikte benim son 4 yılda, bir solo sergi açıp, üç karma sergisine de katıldığım Tegen 2 isimli galeriyi yönetiyorlar.

Tegen 2, Ship to Gaza’yı, Freedom Flotilla’yı, yolculuğu, Gazze halkını bir yeni karma sergiyle desteklemeye karar verdi. Adı “Over Troubled Water…”, yani “Belalı Sularda…”

Sergi bu cuma, yani İsveç ve Yunanistan Ship to Gaza gemilerinin yola çıkacağı gün açılacak. Serginin ne zaman biteceği yolculuğun gelişimine ve sonucuna bağlı. Sergi mekanında, aynı zamanda sergi sanatçılarından da olan Dror Feiler’in yolalacağı gemi Sofia ile doğrudan bağlantı var. Bir tür günlük tutulacak. (İHH İnsani Yardım Vakfı’nın gemileri ise 22 Mayıs’ta demir alacakmış. Sirkeci’den ve saat 11’de. Umarım yolcu edeni çok olur. Hiçbir şey için erken değil!)

Bu sergiye ben de katılacağım. Bir kısmı İsveç’in ve Bosna Hersek Cumhuriyeti’nin çok tanınmış sanatçıları olan diğer katılımcılar şunlar: Malou Bergman, Nils Claesson, Dror Feiler & Gunilla Sköld Feiler, Kent Klich, Damir Niksic, Linn Reinius, Fia-Stina Sandlund, Martin Wickström , Maria Heimer Åkerlund.

“Ship to Gaza: I have eyes only for you”

Sergide yeralacak işimin adı ise, “Ship to Gaza: I have eyes only for you.” “Gözüm gibi sakınmanın” olabildiğince yakın çevirisi…“Ship to Gaza: Sizi gözüm gibi sakınırım”, Gazzeli balıkçıların ekmek derdi için denize açılan küçük teknelerine bile ateş açmaktan geri durmayan işgalci İsrail Donanması ile karşı karşıya gelecek Ship to Gaza (Özgürlük Filosu) gemilerine, o gemilerde yeralacak dostlarıma ilişkin kaygılarımdan varlık buldu. Üç büyük dinin derdi, umudu, hedefi, kutsalı Gazze’yi, üç peygamberin kaburga kemikleri, karnı, bedeni kılarken, gemileri de “katran ve ziftle bulanmış hasır bir sepetin” içine yerleştirerek “denize” bırakmayı seçtim.

Tevrat’ın ikinci kitabı Exodus’ta yeralan öyküde bebek Musa’yı koruyan “hasır sepet” benim dostlarımı, onların Filistin bayrağının renkleriyle boyadığım demir gemilerini, Gazze’ye, Gazze halkına yönelik umut ve çabalarını korusun istedim. Paradoksal bir biçimde Musa’yı da koruduğu biçimde… Exodus’un cümlesini değiştirdiğim yerden bu kaygımın metnini de ekledim işime, ibranice: “Daha fazla gizleyemeyeceğimi anlayınca, hasır bir sepet alıp katran ve ziftle sıvadım. İçine gemileri yerleştirip denizin kıyısına bıraktım.”

Aslı şuydu: ”Exodus, 2:3 Daha fazla gizleyemeyeceğini anlayınca, hasır bir sepet alıp katran ve ziftle sıvadı. İçine çocuğu yerleştirip Nil kıyısındaki sazlığa bıraktı.”

Metal ve tahta üzerine baskı, boya, zift, model dökme demir gemiler ve sepetle oluşan işimin boyutları 116.5 x 146 cm. Üretiminde teşekkür borçlu olduklarım, Adlı Toktamış, Dror Feiler, Murat Seçkin, Johan Ferngren, Tansu Açık ve Öniz Ercan. Teşekkür ederim.

“Ship to Gaza: Sizi gözüm gibi sakınırım.”, Hakan Akçura, 2010

Kullandığım görseller:
1. (Detay) Michelangelo’nun Musa heykeli, Peter Anton von Verschaffelt, 1737’den sonra, çizim, 58 x 43 cm, Reiss-Engelhorn-Muzesi, Mannheim

2. (Detay) Descent from the Cross, Jacopo Pontormo, tuval üzerine yağlı boya, 1526-1528, 313 × 192 cm., Santa Felicita, Floransa

3. (Detay) Bir Musevi düğününde Muhammed’i, genç karısı Ayşe’yi, Fatma’yı ve aile üyelerini gösteren 14 yüzyıl özgün minyatürünün 16. yüzyıl versiyonundan, Chester Beatty Kütüphanesi, Dublin

4. Shuttle KidSat kamerasından Gaza Sahil Şeridi ve Akdeniz, NASA/ JPL’den, fotografın eklenme tarihi 22.01.1997.

OVER TROUBLED WATER

Hakan Akçura, Malou Bergman, Nils Claesson, Dror Feiler & Gunilla Sköld Feiler, Kent Klich, Damir Niksic, Linn Reinius, Fia-Stina Sandlund, Martin Wickström , Maria Heimer Åkerlund
21/5-10 till ?/6-10 (Serginin ne kadar süreceği, yolculuğun ne zaman ve nasıl sona ereceğine bağlı.)
Açılış: 21 maj kl 17 – 20


TEGEN 2
Bjurholmsgatan 9B
, Stockholm

Reklam
This entry was posted in art by omosis. Bookmark the permalink.

About omosis

Selected exhibitions, activities: 2013 Artist presentation: "Being in Sweden, being an immigrant, being an artist", Adaevi, Museum of the Princes' Islands, İstanbul, Turkey "Yersiz: Kader Birliği", Mardin, Kızıltepe, Turkey “Ja jag vill leva jag vill dö”, Tegen 2, Stockholm "Vilken tur! Himlen omfamnar oss!" / "What luck! The sky embraces us!" / "Ne şans! Gökyüzü hepimizi sarıyor!" Photography Exhibition, Ideas and Innovation Fair, Stockholm "Milat" Exhibition for Hrant, Getronagan Lisesi'nden Yetişenler Derneği, Harbiye / Rumeli Han C blok 6.Kat - Beyoğlu, İstanbul 2012 Migration Connections Project 2012 Exhibition, Museum of the Princes' Islands, İstanbul, Turkey Edinburgh Middle Eastern Film Festival, Filmhouse, Edinburgh, Scotland, UK Artist Talking and Screening, Agent Ria, Still Gallery, Edinburgh, Scotland, UK 2011 Ars retorica, Hall the university library of Paris 8 – Saint Denis, France The Exhibition on the 20th Anniversary of the Human Rights Foundation of Turkey: Where Fire Has Struck, DEPO Istanbul, Turkey 2010 PAI 2010-2011 in Thebes, Conference Center of Thebes, Greece International Media Arts Festival Videfesta’10: Archive Fever, Goethe Institute, Ankara, Turkey Temps D'Images Portugal 2010 Festival Film Award for Films on Art section "From childhood to police station" Exhibition, Free Expantion Platform, Istanbul, Turkey HEP Iran screening, Sazmanab Project, Tehran, Iran AthensArt 2010 contemporary art exhibition, Athens, Greece PAI 2010 contemporary art exhibition, Samothrace, Greece "Thistles of Sazak" screening and exhibition, 7th Karaburun Festival, Izmir, Turkey Distance Festival, London, UK "Artist Cinema", Art Beijing, China Over trubled water, Tegen 2, Stockholm, Sweden Ankara International Film Festival, "Video: Spaces of Memory", Ankara, Turkey Direct Channell, Canakkale' Turkey !F Istanbul Film Festival 2010 online program: See it yourself (This village)' Istanbul, Turkey HEP Screening, AFA Beijing, China Tornavideo, Tamirhane, Ankara, Turkey 2009 “Projected Visions: 35 years of Turkish video art” exhibition Meeting Europe - Istanbul, Wacken Exhibition Centre, Strasbourg, France HEP (Human Emotion Project) Screening, AFA @ Portuguese Bookshop Gallery, Macau, China co-exhibition "Dirty Story", BM Suma, Istanbul, Turkey HEP (Human Emotion Project) Screening, Caldas-da-Rainha, Portugal HEP Screening, Berlin, Germany "Thistles of Sazak", art performance, Karaburun, Izmir, Turkey "Istanbul-Off-Spaces" co-exhibition, Kunstraum Kreuzberg/Bethanien, Berlin, Germany co-exhibition "Interzone:Nation", Gallery Galzenica, Zagreb, Croatia HEP Screening, LaSala in Cigunuela, Spain HEP screening, Melbourne, Australia "Varning för klämrisk", Solo Exhibition, Tegen 2, Stockholm, Sweden to Ankara International Film Festival, Ankara, Turkey 2008 1st Int. Roaming Biennial of Tehran, Berlin, Germany "Hög på Golvet" group exhibition at Tegen 2, Stockholm, Sweden 1st Int. Roaming Biennial of Tehran, Istanbul, Turkey International Mail Art Project 2008, Conceptual Continuity Supermarket 2008 Art Fair with Tegen 2, Stockholm, Sweden 2007 "Fear of god" co-exhibition, Hafriyat Karakoy, Istanbul, Turkey "Bodrum Film Festival", Bodrum, Mugla, Turkey "Jag, min husses hund" group exhibition, Tegen 2, Stockholm, Sweden "Nightcomers" project in the 10th Biennial of Istanbul, Istanbul, Turkey Scope NYC [PAM], Scope Art Fair, Lincoln Center, New York, USA 2006 co-exhibition "Labyrint" in Botkyrka Konsthall, Stockholm, Sweden Artist's "Sann dialog" ("Real dialogue") contemporary art activity has been started. Stockholm, Sweden Artist sent his videoperformance named as "Öppet brev till Migrationsverket" to Migrationsverket ("Open letter to Sweden Migration Board") 51', Stockholm, Sweden 2004 Artist given his art-object named as "För uppehållsstillstånd" to Migrationsverket ("For residence permission"), Istanbul, Turkey co-exhibition "Bridge from east to west", BBK Karlsruhe, Germany 2003 co-exhibition of AIAP "Hal/iç" with work name the "Difficult sleep". Kadir Has University, Istanbul, Turkey 2002 co-exhibition "Arts Plastiques" in METU Spring Festival at METU Congre Center, Ankara, Turkey co-exhibition "A travel into life" at Kargart, Istanbul, Turkey 2001 "Sometimes when I'm high, I watch TV", video performance screening, Dulcinea, Istanbul, Turkey Artist's "Solitudo" contemporary art activity has been started. A solo contemporary art exhibition with 210 participants: I want my mirrors. Dulcinea Istanbul, Turkey 2000 co-exhibition "Veritas Omnia Vincit", Istanbul, Turkey Artist's "I want my mirrors" contemporary art activity has been started, Istanbul, Turkey 1999 "2th Interbalcanic Symposium of Visual Arts" and co-exhibition, Samotrache/Greece 1998 "...self", solo exhibition. Dulcinea, Istanbul, Turkey co-exhibition "The Other", Istanbul, Turkey 1996 "Citypaintings", solo exhibition. Habitat II/NGO Forum '96 art activities, Istanbul, Turkey Publication of book of poems: "Limpin Bird" (Aksak Kus) (168 page, 81 poem, 81 picture), Istanbul, Turkey 1995 Fourth Biennial of Istanbul, Istanbul, Turkey co-exhibition "Young Activity/Borders and Beyong", Istanbul, Turkey 1991 Short film maker and director, ("Everything is as it is", 24', 16 mm. Included in TRT's "Young Cinematographers" programme), Istanbul, Turkey

Belalı sularda: Ship to Gaza, sizi gözüm gibi sakınırım.” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s